SUNRISE_SUNSET | wystawa zbiorowa
Kuratorka: Emilia Orzechowska
Koordynator: Michał Kowalski
25.06-20.09.2026
____________
Wernisaż: 25.06.2026
osoby artystyczne: JAN BARBA, Olaf Brzeski, Maciej Cholewa, Kinga Dobosz, Zuza Dolega, Przemysław Garczyński, Zuza Golińska, Maurycy Gomulicki, Nicolas Grospierre, Elżbieta Jabłońska, Kornel Janczy, Klaudia Janikowska, Agnieszka Kalinowska, Andrzej Karmasz, Jakub Kosecki, Wojciech Kotwicki, Edyta Kowalewska, Anna Królikiewicz, Igor Kubik, Linda Lemon, Zuzanna Michalska, Patrycja Orzechowska, Piotr Pawlak, Mateusz Pęk, Jacek Prościński, Ilya Sadovskiy, Grażyna Smalej, Paweł Sobczak, Stach Szumski, Tomasz Wichrowski
ze specjalnym udziałem: Macarena Ruiz-Tagle
oraz prezentacją prac z kolekcji MMA Centrum Sztuki Galeria EL: Rupprecht Geiger, Hans Herbert Hartwieg, Ewerdt Hilgemann, Jerzy Kałucki, Karl Georg PfahlerOtwarcie wystawy odbędzie się w ramach podwójnego wernisażu, 25 czerwca, wraz z wystawą Kacpra Szaleckiego „Rzeźba oszustka”. Podczas tego wieczoru zagra dla Was zespół UMBRA. Istnieje możliwość transportu na otwarcie wystawy, z Gdańska do Elbląga, i z powrotem darmowych autobusem, więcej informacji tutaj.
Otwarciu wystawy (25.06) towarzyszyć będzie koncert zespołu UMBRA w składzie: Piotr Pawlak – gitara, elektronika, mix, master oraz Jacek Prościński – elektronika, preparowana perkusja, mpa 019, CMB.
Każdego dnia wydarza się ten sam cud. Słońce pojawia się nad horyzontem, przemierza niebo i znika. Powtarzalność tego procesu sprawia, że niemal przestaliśmy je zauważać. A przecież to właśnie od niego zależy rytm naszych ciał, wzrost roślin, zmienność pór roku i historia ludzkich cywilizacji.
sunrise_sunset to wystawa kuratorowana przez Emilię Orzechowską, wyrastająca z wieloletniej fascynacji Słońcem jako źródłem światła, energii, wyobrażeń i mitów. Nie opowiada jednak wyłącznie o gwieździe znajdującej się w centrum Układu Słonecznego. To przede wszystkim opowieść o tym, co powstaje w jej świetle – o pamięci, emocjach, technologii, ekologii, duchowości i codziennych rytuałach.
W przestrzeni Galerii EL spotkają się prace ponad trzydziestu artystek i artystów oraz dzieła z kolekcji Centrum Sztuki Galeria EL. Wystawa eksploruje zarówno życiodajny, jak i destrukcyjny potencjał światła – od zachwytu nad naturą i energią słoneczną po refleksję nad kryzysem klimatycznym, przemianami środowiska i współczesnymi formami życia.
25 czerwca Słońce wzejdzie nad Elblągiem o godz. 4:10, a zajdzie o 21:19. Między tymi dwoma momentami rozciąga się ponad siedemnaście godzin światła. To właśnie w tej przestrzeni pomiędzy świtem a zmierzchem rozgrywa się wystawa sunrise_sunset.
“Słońce jest dla mnie niezwykle ważną towarzyszką życia, którą staram się doceniać, afirmować, badać i spędzać z Nią jak najwięcej czasu. Jest energią i potencjałem, mądrością i czułością, wojowniczką i kusicielką, dlatego proponuję publiczności Galerii EL wspólnotowe »naświetlenie«” – mówi kuratorka wystawy Emilia Orzechowska.
𝗜𝗱𝗲𝗻𝘁𝘆𝗳𝗶𝗸𝗮𝗰𝗷𝗮 𝘄𝗶𝘇𝘂𝗮𝗹𝗻𝗮: Maciej Bychowski
𝗣𝗮𝘁𝗿𝗼𝗻𝗮𝘁 𝗺𝗲𝗱𝗶𝗮𝗹𝗻𝘆: Miej Miejsce, Mint Magazine, Szum, NN6T, FORMAT, Express Elbląg, Truso.tv
𝗣𝗮𝗿𝘁𝗻𝗲𝗿𝘇𝘆: Zielony Gaj, ZAiKS
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Sztuki Wizualne 2026”.
Dofinansowano ze środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Koordynator: Michał Kowalski
25.06-20.09.2026
____________
Wernisaż: 25.06.2026
osoby artystyczne: JAN BARBA, Olaf Brzeski, Maciej Cholewa, Kinga Dobosz, Zuza Dolega, Przemysław Garczyński, Zuza Golińska, Maurycy Gomulicki, Nicolas Grospierre, Elżbieta Jabłońska, Kornel Janczy, Klaudia Janikowska, Agnieszka Kalinowska, Andrzej Karmasz, Jakub Kosecki, Wojciech Kotwicki, Edyta Kowalewska, Anna Królikiewicz, Igor Kubik, Linda Lemon, Zuzanna Michalska, Patrycja Orzechowska, Piotr Pawlak, Mateusz Pęk, Jacek Prościński, Ilya Sadovskiy, Grażyna Smalej, Paweł Sobczak, Stach Szumski, Tomasz Wichrowski
ze specjalnym udziałem: Macarena Ruiz-Tagle
oraz prezentacją prac z kolekcji MMA Centrum Sztuki Galeria EL: Rupprecht Geiger, Hans Herbert Hartwieg, Ewerdt Hilgemann, Jerzy Kałucki, Karl Georg PfahlerOtwarcie wystawy odbędzie się w ramach podwójnego wernisażu, 25 czerwca, wraz z wystawą Kacpra Szaleckiego „Rzeźba oszustka”. Podczas tego wieczoru zagra dla Was zespół UMBRA. Istnieje możliwość transportu na otwarcie wystawy, z Gdańska do Elbląga, i z powrotem darmowych autobusem, więcej informacji tutaj.
Otwarciu wystawy (25.06) towarzyszyć będzie koncert zespołu UMBRA w składzie: Piotr Pawlak – gitara, elektronika, mix, master oraz Jacek Prościński – elektronika, preparowana perkusja, mpa 019, CMB.
Każdego dnia wydarza się ten sam cud. Słońce pojawia się nad horyzontem, przemierza niebo i znika. Powtarzalność tego procesu sprawia, że niemal przestaliśmy je zauważać. A przecież to właśnie od niego zależy rytm naszych ciał, wzrost roślin, zmienność pór roku i historia ludzkich cywilizacji.
sunrise_sunset to wystawa kuratorowana przez Emilię Orzechowską, wyrastająca z wieloletniej fascynacji Słońcem jako źródłem światła, energii, wyobrażeń i mitów. Nie opowiada jednak wyłącznie o gwieździe znajdującej się w centrum Układu Słonecznego. To przede wszystkim opowieść o tym, co powstaje w jej świetle – o pamięci, emocjach, technologii, ekologii, duchowości i codziennych rytuałach.
W przestrzeni Galerii EL spotkają się prace ponad trzydziestu artystek i artystów oraz dzieła z kolekcji Centrum Sztuki Galeria EL. Wystawa eksploruje zarówno życiodajny, jak i destrukcyjny potencjał światła – od zachwytu nad naturą i energią słoneczną po refleksję nad kryzysem klimatycznym, przemianami środowiska i współczesnymi formami życia.
25 czerwca Słońce wzejdzie nad Elblągiem o godz. 4:10, a zajdzie o 21:19. Między tymi dwoma momentami rozciąga się ponad siedemnaście godzin światła. To właśnie w tej przestrzeni pomiędzy świtem a zmierzchem rozgrywa się wystawa sunrise_sunset.
“Słońce jest dla mnie niezwykle ważną towarzyszką życia, którą staram się doceniać, afirmować, badać i spędzać z Nią jak najwięcej czasu. Jest energią i potencjałem, mądrością i czułością, wojowniczką i kusicielką, dlatego proponuję publiczności Galerii EL wspólnotowe »naświetlenie«” – mówi kuratorka wystawy Emilia Orzechowska.
𝗜𝗱𝗲𝗻𝘁𝘆𝗳𝗶𝗸𝗮𝗰𝗷𝗮 𝘄𝗶𝘇𝘂𝗮𝗹𝗻𝗮: Maciej Bychowski
𝗣𝗮𝘁𝗿𝗼𝗻𝗮𝘁 𝗺𝗲𝗱𝗶𝗮𝗹𝗻𝘆: Miej Miejsce, Mint Magazine, Szum, NN6T, FORMAT, Express Elbląg, Truso.tv
𝗣𝗮𝗿𝘁𝗻𝗲𝗿𝘇𝘆: Zielony Gaj, ZAiKS
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Sztuki Wizualne 2026”.
Dofinansowano ze środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

